Üdvözöllek a honlapomon!

Nézz szét ! Itt mindent megtalálhatsz. Egy kis olvasnivaló, vásárlás vagy akár munka. És a babákkal, gyerekekkel kapcsolatban is megtalálsz pár dolgot.


Mit tud a baba?


Az újszülött  

gyerekek055.jpg


Gratulálunk a babához! A nagy esemény örömére most elkezdődhet a Mérce, ahol megpróbáljuk összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat kisbabád fejlődésével kapcsolatban. Miután kiválasztottad a legördülő menüben babád korát, tanácsokat olvashatsz arról, mikor, mire kell odafigyelned, mikor vidd oltásra, mikor kell orvoshoz fordulnod, mi az, amit már tudnia kell a babádnak, és mi az, amire még bőven van időtök. Nem mintha volna időd mindezt egyszerre végigolvasni...


Már hazaérkeztetek, épségben, egészségben - és persze nagyon-nagyon fáradtan. Törődj bele, hogy az alvást, mint olyat, évekre száműzheted a legendák világába. Na és? Ki mondta, hogy nem lehet pár hónapot kihúzni éberen is?!

Azért próbálj pihenni minél többet - annál is inkább, mert minden csoda három napig tart. Előbb-utóbb sajnos meg fog szűnni körülötted a felhajtás, apuci visszamegy dolgozni, anyósod is visszaköltözik a biztonságos távolba, és te ott találod magad kettesben egy vöröslő fejjel üvöltő kis csomaggal, aki a gyereked - te pedig kócosan, köntösben, a kialvatlanságtól vöröslő szemekkel, félájultan próbálsz majd küzdeni az elemekkel. Jobb, ha már az elején beletörődsz: reménytelen. Légy reális: végül is nem kell neked mindennap főznöd és takarítanod - az idő előrehaladtával és babád növekedésével majd megjön a felismerés, hogy ezeket a dolgokat akár hetente-kéthetente is elég egyszer elvégezni.

De hol vagyunk még ettől?!

Bár a saját csemetéjét mindenki gyönyörűnek látja (az is!), van néhány olyan jellegzetességük az újszülötteknek, ami furcsa, esetleg riasztó lehet. De ne feledd a jelszavunkat: soha ne ess pánikba! Nézd meg alaposabban a gyereket - ugye, hogy minden rendben van vele.

Bőr
A síró újszülött bőre sötétvörös, kezei, lábai lilásak, vagy éppen ellenkezőleg a feje, a törzse, vagy akár a végtagok is fehéres-ragacsos magzatmázzal fedettek. Mindkét jelenség teljesen normális. Egy hetes korban kissé száraz lesz, hámlani kezd. Ez normális reakció, és bőséges olajozást, krémezést igényel. Ilyenkor kezd a fejbőr is hámlani, a lehámlott részeket érdemes lemosni, vagy fürdés után ledörzsölni különben egymásra rakódnak a bőrlemezek, és kialakul a "koszmó".

Remegés
Gyakran lehet látni, amint keze-lába, ajkai sírás közben finoman remegnek. Ez is általános jelenség.

Koponya
A koponya hüvelyi születés után általában megnyúlt. Gyakran lehet tapintani, hogy a koponyacsontok a varratoknál kicsit egymásra csúsztak. Gyakran a koponya fejtetői része, amelyik szüléskor a szülőcsatornába illeszkedett, kifejezetten duzzadt, puha tapintatú, ödémás. Ez általában egy hét alatt elmúlik.

Öklendezés, hányás
Előfordul, hogy nyákot, esetleg vért hány az újszülött, amit születése közben nyelt le.

Köldök
A köldökzsinór egy megcsavarodó, a bőrnél nyálkásabb tapintatú, ujjnyi vastagságú "zsinór". Csak hosszabb idő után (7-10 nap) szárad meg és esik le. Addig meg kell vele és ápolásával barátkoznod. Ez inkább férfiaknak szokott gondot okozni. Minden tisztába rakáskor steril vattával 70% -os alkohollal le kell törölni a váladékot, mivel a nedvedző köldök könnyen befertőződhet. A tisztítás után hexachlorophen vagy dermaforin porral igen finoman kell beszórni. (Ha úgy kell fürdetnünk, hogy a köldök kezdetben még nedvedzik, csak kevés, enyhén hypermangános vízben és rövid ideig szabad fürdetni. Még helyesebb inkább a lemosást alkalmazni.)

Mivel a kálium-permanganát szárít, érdemes a bőrét mindenhol naponta legalább kétszer tiszta babaolajjal (gyógyszertári napraforgó olaj) bekenni.

Amennyiben egy hetes korban még mindig váladékozik a köldök, mindenképpen lássa gyermekorvos vagy gyermeksebész.

Köröm
Az újszülött körme gyakran nagyon gyorsan nő, és le kell vágni. Ez sem könnyű feladat. Többnyire alvás közben érdemes próbálkozni vagy étkezés után, amikor nyugodt. Lehetőleg ne hegyes körömollót használjunk, és előtte mindenképpen fertőtlenítsük le az éleit.

Mellduzzanat
A szoptatott csecsemőnek gyakran duzzad meg a mellbimbó környéke, sőt óvatosan megnyomva kevés anyatejszerű váladék is ürülhet "boszorkánytej." Ez nem csak a leány, hanem a fiú csecsemőknél is megfigyelhető. Ez természetes hormonális reakció az anyatej magas ösztrogén-tartalmának köszönhető. Néhány héten belül ez visszafejlődik, és nem kell kórosnak tekinteni.

A BCG-oltás
Az újszölöttkorban adott oltás néhány hónap múlva megduzzad, göbössé válik, majd felpuhul. Ugyanakkor nem fájdalmas, környezete sem gyullad be, de időnként az ilyen ún. "hideg" tályog kifakad. A váladékot és a környékét alkoholos vattával vagy steril gézzel kell fertőtleníteni. Érdemes ilyenkor gyermekorvosnak és a gyermeksebészeten is megmutatni.

Sárgaság
Az egészséges újszülöttek úgynevezett élettani sárgasága természetes jelenség, a méhen kívüli élethez való alkalmazkodás fiziológiás állomása. Oka a vér egyik bomlásterméke, a bilirubin. A méhben ugyanis a magzatnak sok vörösvértestre van szüksége, jóval többre, mint "kint". Ezek a magzati vörösvértestek más szerkezetűek, mint a később termelődők, és a megszületés után fokozatosan elbomlanak, hogy átadják helyüket új, "korszerűbb" társaiknak. Ha a babát sárgán hazaengedik a kórházból, és az orvos azt állítja, hogy egészséges, nincs ok aggodalomra. A gyermekorvos rendszeresen ellenőrzi a csecsemőt, és ha valamilyen kiegészítő vizsgálatot tart szükségesnek, szól. Amíg a sárgaság tart, a baba sokat alszik, és esetenként lehet, hogy etetéskor ébresztgetni, noszogatni kell. A bilirubin ugyanis nyugtató, altató hatású, de a babának szüksége van folyadékra, mert a kiszáradás miatt elhúzódhat a sárgaság. Próbáld megszoptatni őt, amikor csak lehet, az első napokban akár kétóránként! Anyatejen kívül folyadékot, forralt vizet, teát csak akkor kapjon a csecsemő, ha az orvos vagy a védőnő ezt tanácsolja. Az alapelv ugyanis az, hogy minden más innivaló hátráltatja a szoptatást. Kivételes esetben viszont szükség lehet folyadékpótlásra.

[origo]

keksziv.gif

1 hónapos



Bőr
Bőre feszesebb, ráncai elsimultak, már kis zsírpárnái is vannak. 

Mit tud?
Magzatpózban fekszik, keze ökölbe szorul, popsiját égnek emeli.
Hason rövid időre, kissé elesetten megemeli a fejét, s automatikusan oldalra fordítja, hogy akadálytalanul lélegezhessen.
A szemétől kb. 30 cm-re tartott tárgyat pár másodpercig nézi, megpróbálja követni, néha elveszti szem elől.
Megkülönbözteti az ismerős és az idegen hangokat: az ismerős hang irányába fordul.  Arcokkal ugyanez a helyzet. Ha közel az arc, követi a mozdulatait. Beszédmozgást utánoz: nyitja/zárja száját.  Papa, mama megnyugtatja, ha sír.

Látás
Kancsalít, mert még nem tudja egyszerre használni mind a két szemgolyóját, tekintetét egy pontra fixálni.

Öltöztetés
Érzékeny a hőmérséklet változásaira, vetkőztetéskor gyakran sír, pisil. 
Feje nagyon billenékeny, ha felvesszük, rendszerint abbahagyja a sírást, mert tudja, hogy megnyugtatást, segítséget kap.

Mosoly
A reflexmosolyt felváltja a felismerő mosoly: a baba arcánál közvetlenül feltűnő felnőtt arc váltja ki. Maga a mosoly még személytelen, nem csak a szülőnek szól - nyugalom, fog még rád is nevetni!

Evés
Csukott szemmel, a külvilág ingereitől elzárkózva szopik, mindenestül átadja magát a táplálkozás, tapintás és ízek nyújtotta boldogságának.

Alvás
Napi alvásigénye 15 óra (ebből kb. 8,5 óra az éjjeli alvás).

Fürdetés
Képes előrehajtani magát rövid távolságon, ha arccal lefelé helyezik a vízre. Mozdulatai még pontosabbak, ha teljesen alámerítik. Szemét nyitva tartja. Ez a búvárreflex: víz alatt automatikusan visszatartja lélegzetét. Háton fekve ne próbálkozzunk, mert megrémül, vizet nyel és sír.

Mit kell adni neki?
D-vitamint, a csontfejlődés, a növekedés, a gyarapodás kulcsfontosságú vitaminját kapja naponta 3 éves korig, véralvadást elősegítő K vitamint hetente, ha kizárólag anyatejjel tápláljuk.

A szoptatásról

Sok kismama számára a szülés után a szoptatás a következő nehézállomása az anyaságnak.

A szoptatás tökéletes elkezdése a következőképpen néz ki: A baba a születés után a mama hasához simul. 20-50 perc elteltével, amikor a szopási reflex a legerősebb, ösztönszerűen a mellek irányába kúszik, kitátott szájával megkeresi a mellbimbót és elkezd szopni.

Néha azonban ez nem sikerül. Például, ha az újszülött egy megerőltető szülés miatt kimerült, vagy ha a mama olyan gyógyszereket kapott, amelyek a babára is kihathatnak.

A szoptatási tanácsadók két dolgot ajánlanak az anyának és a babának: nyugalmat és sok összesimulást. Ugyanis nemcsak a gyerek mellszívása, hanem a bensőséges bőrkontaktus is elősegíti a prolaktin képződését. Ez az a hormon, amely a tejtermelődést megindítja.

Vannak nők, akinek szerencséjük van, mert alig érzik, ha a tejtermelődés megkezdődik. Ők a kivételek. Legtöbbször inkább kellemetlen és fájdalmas, amikor a mell az egyik pillanatról a másikra feszes és kemény lesz - később pedig az sem leányálom, amikor az ember melle állandóan felfújt  lufihoz hasonlít... Ugye arról álmodoztál a terhességed idején, hogy végre hasrafordulsz és úgy alszol egy jót? Erről tegyél le még egy kis időre - ekkora melleken nem lehet aludni, még a hintaló is kényelmesebb. Ráadásul a baba néha szinte "szétrágja" a mellbimbót.

A legfontosabb alapszabályok a szoptatáshoz:

A babának teljesen mellen kell lennie. Ez azt jelenti, hogy nem a mellbimbó hegyén cumizik, hanem a szájának teljesen rá kell tapadnia az egész mellbimbóra.

Az evésnél a nyelvnek az alsóállkapocshoz kell simulnia, a mellbimbó alá.

Gyakran kell változtatni a szoptatási pozíciót, mert különben a mellbimbókat mindig ugyanazon a helyen veszik igénybe. Ott van ugyanis a legnagyobb terhelés, ahol a baba alsó állkapcsa van.

Csak akkor vegyük le a babát a mellről, ha már megszűnt a vákuum. Ebben segít, ha a kisujjunkat a baba szájszögletébe csúsztatjuk.

A szoptatás után kenjünk szét egy kis anyatejet a mellbimbón és hagyjuk megszáradni. Persze az orvos adhat gyógykrémet is.

A szoptatós anyák réme - különösen, ha el kell menni otthonról -, hogy a tej nem gondolkodik azon, alkalmas-e nekünk, hogy folyjon. Az folyik. A boltban, vendégségben, bárhol. Több, mint kellemetlen. A megoldás: légáteresztő tejfelfogóbetétet kell hordani, pl. pamutból vagy selyemből - gyakorlatilag minden jobb boltban lehet kapni.

A szoptatás kínálat és igény kérdése és a legtöbb esetben össze is jön. Persze mindenki aggódik - és olyan sok rossz tanácsot lehet hallani... Pedig legtöbbször csak bizonytalankodás miatt vannak kétségeik az anyáknak a tej minősége és mennyisége miatt.

Ha túl kevés a tej, a cumisüveget és a cumit el kell hagyni, a babát mindkét mellre rátenni és végül az először felkínált mellet ismét felkínálni.

Dupla-pumpával mindkét mellet egyszerre le kell fejni (kb. 25%-kal több tej lesz) - bár egymás után sem ártalmas.

Ha a melled érzékeny a nyomásra, sőt pirosas, akkor itt az ideje annak, hogy egy kicsit pihenj. A stressz és a nyomás ugyanis a fő kiváltó ok. Ezek megakadályozzák a tej termelődést és közvetetten dugulást okoznak a tejcsatornákban. A túl szoros melltartó vagy egy ütés a mellen is okozhat tejcsatornaelzáródást.

De a legfontosabb: szoptass a baba igénye szerint - és vedd figyelembe a saját igényeidet is!

[origo]

keksziv.gif

2 hónapos





Babád két hónapos lett.

Súly
Az élet első 3 hónapjában az átlagos súlygyarapodás hetente 20 dkg. Fél éves korig a jól fejlődő csecsemő megkétszerezi, 1 éves korára pedig megháromszorozza a súlyát. Ma már nem adjuk meg a súlyhoz számított beviendő táplálékmennyiséget, mert kiderült, nem ez az elsődlegesen fontos, hanem az, hogy a fenti feltételek teljesüljenek.

Mit tud?
Babád már jobban kinyújtja a testét, tekintetével megpróbálja követni a mozgó színes tárgyakat ."legérdekesebb tárgy" számára az emberi arc, amire automatikusan rámosolyog.

Mozgása már nem olyan görcsös és hirtelen - fejlődik derekasan az idegrendszere. A rugdalózással, kapálózással jól fejlődnek az izmai is. A feje még ingadozik kicsit, de már a nyakizmok is erősödnek. A 2. hónap végére talán fel is tudja emelni a fejét, ha a hasán fekszik.

Most már képes az arca előtt mozgatott játékokat, tárgyakat követni a szemével, érdemes venni egy zenélő, forgó, ágy fölé lógatható, színes játékot - imádni fogja. A szopizás az egyik legélvezetesebb foglalatosság a babának - a kezed, az ujjad, vagy bármi, amit elér.

Nagyon kíváncsi - beültetheted egy hordozható ülésbe, és magaddal viheted a lakás minden pontjára, amíg a dolgodat csinálod. Díszítsd fel a szobáját képekkel, tükörrel, lógass fel színes, mozgó figurákat, amiket nézegethet.

Vigyázz! Babád jól megfigyeli azt, aki hozzá beszél. Ébren marad, ha foglalkozol vele. Megnyugszik, ha szopizhat, cumizhat, felveszed, vagy csak beszélsz hozzá és látja az arcodat.

Fürdetés
Talán már élvezi a fürdetést.

Alvás
Kialakulóban van a napi evés-alvás-ébrenlét ritmus. Próbáld összehangolni a család és a baba ritmusát, de ha nagy a különbség, alkalmazkodj a piciéhez - neki a legnehezebb ugyanis elmagyarázni, miért kéne türtőztetnie magát. Egyre több időt tölt ébren, ilyenkor csendben nézelődik. Remélhetőleg most már többet van ébren nappal, és kevesebbet éjszaka. Ha a babád keveri az éjt a nappallal, megoldásra van szükséged - nem is annyira miatta, hanem magad miatt. Kérj segítséget párodtól, anyósodtól, bárkitől - nem fogod bírni, ha nem alszod ki magad.

A mindennapok rendszerességét az újszülött kisbabánál alapvetően az étkezések és az alvási idők határozzák meg, és eleinte a szülő többnyire csak kiszolgálja a pici igényeit, alkalmazkodik hozzá. Az alvás nemcsak a szervezet pihenését szolgálja, hiszen testünk ilyenkor sem tétlen. Az emésztési folyamatok sem állnak le, a növekedés is zajlik. Sőt, az ember akkor alszik a legtöbbet, amikor élete legintenzívebb fejlődési szakaszát éli.

Az újszülöttek napi 16-18 órás alvásukat hároméves korukra fokozatosan csökkentik 10-12 órára, akkor majd a délutáni alvások is el-elmaradhatnak - de hol vagyunk még attól?!

Élete első néhány hónapjában a legtöbb csecsemő nappal és éjjel is rendszeres időközönként felébred, hogy egyen. Ez teljesen normális, és semmi értelme azzal próbálkozni, hogy ilyen fiatal csecsemőkre számunkra kényelmesebb napirendet próbáljunk ráerőszakolni. Persze próbálkozni lehet...

Néhány ötlet az altatáshoz:

  1. Adj neki enni! Ez a legtöbbször hatásos.
  2. Ringasd! Szinte minden baba megnyugszik ilyenkor.
  3. Bugyoláld be meleg takaróba, ott összekucorodik és elalszik újra.
  4. Sétálgass vele! A babák szeretik a ritmikus mozgást.
  5. Autózz, kocsikázz! A legtöbb baba a harmadik kör után édes álomba szenderül. Más kérdés, hogy a szülők milyen állapotban lesznek egy-egy ilyen éjszakai furikázás után...
  6. Énekelj halkan neki! Persze ne a legújabb heavy metal slágereket - bár hallottunk már olyan babáról, aki az elektromos gitár hangjától nyugodott meg...
  7. Simogasd gyengéden a hátát vagy a pocakját, míg visszaalszik.

+ 1 Aranyszabály: Soha ne veszítsd el a türelmedet, bármennyire ordít, magából kikelve a baba. Gondolj arra, hogy a te dolgod segíteni neki - ő még nem tudja elmondani, mi bántja. A türelmes, nyugodt szülő sokkal hamarabb és hatékonyan nyugtatja meg zaklatott babáját, mint az ingerült.

[origo]

keksziv.gif


3 hónapos





Babád már három hónapos

Evés
Intenzív növekedési szakaszba lépett - éhesebb, követelőzőbb. Ha van elegendő tejed, kizárólag szoptasd. A tea csersavtartalma akadályozza a táplálék optimális felszívódását a bélből, a gyümölcs vastartalma ebben az életszakaszban nem hasznosul megfelelően, sőt akadályozza az anyatej laktoferrin nevű fehérjéjének felszívódását. Babádnak valószínűleg kiegészítő vitaminokra sincs még szüksége.

Mit tud?
Ügyes már nagyon! Kitartóan figyeli a kezét, egyik kezével közelít a szemügyre vett tárgyhoz. Mindent megérint, amit lát, mielőtt keze odaér a tárgyhoz, megpróbálja ökölbe szorítani a kezét. Egy kézzel fog, a másikat egyensúlyozásra használja. Ha megérint egy tárgyat, de az kilendül, és nem tudja megfogni, dühös lesz. Tanulja a távolság becslését.

Ha beszélsz hozzá, mosolyog, kacagó, gügyögő, sikongató, gurgulázó hangokat ad, jelét adja, hogy minden érdekli, ami körülötte van. Elkezdik zavarni a külvilág zajai.

Gőgicsélése egyszótagú, egy nyílt magánhangzóval. Első kiejtett mássalhangzói: p, b, m. Szívesen "beszélget" magában.

Sír, amikor egyedül marad. Sír, ha idegent lát, sugárzó arckifejezése egy pillanat alatt kitörő sírásba csaphat át, ha az túl hirtelen közeledik. Sír, ha felveszed és sír, ha leteszed. Gyakorlatilag mindig sír - legalábbis most más eszedbe sem jut róla. Pedig...

Lábait kinyújtva tartja, gyakran terpeszti, fejét is tudja tartani, keze is ki van nyújtva.Ha felhúzod ülésbe, fejét testével egy vonalban képes tartani, ha a levegőben tartják és talpa a talajhoz ér, lépegető mozdulatokat próbál tenni emelgetés közben.

Hátról oldalra fordul, hason, alkarjára támaszkodva, mellkasát kinyújtva, fejét ellöki a matractól. A reflexeket felváltják a baba tudatos mozdulatai.

Alvás
A szakkönyvek és a szomszédasszonyok, továbbá anyósod szerint ilyenkor már át KELL aludnia az éjszakát. Na persze... De hiszen azért van két füled, hogy az ilyesmi az egyiken bemenjen, a másikon meg kijöjjön. Nem fogja átaludni az éjszakát. Miért, te sosem ébredsz fel? És mindig sikerül visszaaludnod? Soha nem keltél még fel pisilni, tévézni, inni valamit vagy csak olvasgatni? Ne gyötörd magad önváddal, marcangolással. Minek? Akkor aludni fog a baba? Ne bosszankodj. Mire kamasz lesz, vaslapáttal sem fogod tudni kiverni az ágyból. Azt a kis időt pedig féllábon is ki lehet bírni - akár hiszed, akár nem (nyilván MÉG nem).

De ha végképp nem tudod elviselni a sok hihetetlen történetet csodálatosan alvó csecsemőkről - találj ki te is egyet, nagyon vadat, és terjeszd. Körülbelül uigyanannyi lesz a valóságtartalma, mint az övéknek...

Torna, masszázs
Bébiúszásra is viheted, ennek hatására ízületei lazábbá és mozgékonyabbá válnak, nő az izomerő. Elkezdheted a babatornát: kezdetben 5 perccel, majd fokozatosan növelve az időtartamot, 20 percig. Ha nyugtalanná válik és elfordítja a fejét, fejezd be - nem lehet mindenki fittnesz Európa-bajnok. Egyébként itt volna az ideje, hogy te is mozdulj egy kicsit...

Játék
Jól tisztítható, könnyen megfogható, hangot adó tárgyak legyenek, mint a csörgő, gumiállatka, színes karikák és fagolyók. Néhány baba már ilyen korán kiválasztja azt az egyet a játékok közül, amelyhez mániákusan ragaszkodni fog a következő egy-két évben. Biztos lehetsz benne, hogy azt választja, amelyik neked a legkevésbé tetszik...

Igen, eljön a rongyik, babák, nyunyókák ideje, és bizony jobban teszed, ha viharos gyorsasággal beletörődsz abba, hogy agyonnyálazott, halálosan büdös, nagyon gáz kis holmikkal fog nyomulni büszkén a gyerek, a nézősereg szánakozó pillantásai közepette, amelyek persze az ilyen "alkalmatlan" szülőknek szólnak  - inkább szerezz be néhány tartalékdarabot, mert annál nagyobb tragédia nincs a család életében, mint amikor éjnek évadján kiderül: eltűnt a kirágott szemű nyuszika és a gyerek ordít és ordít és ordít utána.

A sírásról bővebben

De térjünk vissza a legnagyobb problémádhoz: a baba sír. Ha nem sír, akkor ordít. Ha csöndben van, akkor erőt gyűjt a következő síráshoz. És lassan biztos leszel benne, hogy csakis a te bosszantásodra és láb alól eltevésed céljából csinálja. Jó, okos az a baba, de ennyi elszántság még kissé korai volna, nem?

Ha sír a baba - főleg, ha huzamosabb ideig - az sem a szülőknek, sem a babának nem jó. Valójában ez az egyetlen eszköze szegénynek, hogy kifejezze az érzéseit. A különböző típusú sírások mást-mást jelentenek. Idővel megtanulod, hogy melyik fajta sírás mit jelent, de ahogy a baba nő, ő is megtanulja, hogy más módjai is vannak a kommunikációnak, és kevesebbszer, rövidebb ideig fog sírni.

Ha a sírás szokatlanul éles, erős, és a baba lázas, hányt, vagy más jelét mutatja a rosszullétnek, azonnal meg kell mutatni az orvosnak. Ugyanez érvényes annál a babánál, aki normálisan alig sír, de hirtelen síróssá-visítozóvá válik. Ezek olyan problémának lehetnek a jelei, amelyek azonnali orvosi ellátást igényelnek.

Szerencsére a legtöbb esetben a sírás csak az evés, alvás, vagy pelenkacsere szükségességét jelzi.

A baba környezete legyen békés, csendes - főleg evéskor, illetve a délutáni-esti órákban. Ha sír, foglalkozz vele! Azok a babák, akiket hagynak sírni, elhagyatottnak, védtelennek érezhetik magukat és gyakran nehezebb őket megnyugtatni. Ne félj, nem lehet elkényeztetni a babát ilyen korában! Azok a gyerekek, akikkel sokat foglalkoznak az első hónapokban, később boldogabbak, egészségesebbek lesznek.

Most már tényleg ne hallgass senkire, csak az anyai szívedre. A szomszédasszony úgyis elmondja majd, hogy hagyd sírni, csak a tüdeje erősödik, meg hogy ne vedd fel, mert megszokja, és különben is, tanuljon rendet - meg se halld. Tudod, ő mondta azt előzőleg, hogy a gyereke átalussza az éjszakát és soha nem sír... Akkor honnan is a nagy bölcsessége? Nem, ez a te gyereked, te értesz hozzá.

[origo]

keksziv.gif


6 hónapos


Babád fél éves lett! Ilyenkor már igazán látszik a különbség az összes többi és a TIÉD között...


Mozgás
Ha már fordult a baba hasról hátra, vagy vissza, mostanában elkezd majd a hasán kúszni előre (hátra lehet, hogy már ment).

Hüvelykujja és a kéz többi ujja között tudja tartani amit megfogott, esetleg már forgatja a csuklóját, feje és nyakizma erős. A keze és a tárgy közötti távolságot már jól érzi, nem méricskél. Élvezi, ha párnákkal körbetéve ülhet, de ne hagyd így egyedül. Kinyújtott karjával megtámasztja felsőtestét, térdét maga alá húzza, előre-hátra hintázik. Ez a mászás első jele.

Néhány baba már fel tud ülni egyedül, de a legtöbbnek ilyenkor még kell egy kis segítség.

Játék
Már apró tárgyakat is képes megfogni, de a nagyobbak még könnyebben mennek. Érdekli, hogy a különböző tárgyak, játékok milyen hangokat adnak ki, ezért egyik kedves foglalatossága az lesz, hogy csapkodja a játékát az ágy rácsához, vagy a székéhez. A "kukucskálós" játékokat kezdi igazán élvezni.

Beszéd
Örömét és bánatát különböző hangjaival jelzi.

Érzelmi élet
Általában megijed az idegenektől, és elsírhatja magát. Felismeri a házat a sétáról hazatérve. Nevet a tükörképére. Zene hallatára elhallgat, abbahagyhatja a sírást.

Alvás
Napi alvásigénye átlag 14 óra / ebből kb. 10 óra az éjjeli alvás /, az alvási időszakok kezdenek meghatározott időpontokra korlátozódni.

Fogzás
Megkezdődik a fogzás: kibújnak az alsó középső metszőfogak (10 hónapos korig). A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg. Fájdalomcsillapításként kenegesd az ínyt kamillás vattával, segít a kifejezetten erre a célra gyártott rágóka is.

Evés-ivás
Megpróbálhatod pohárból itatni, de ez még nem minden babának/anyukának sikerül. Megkülönböztet ízeket.

Elválasztás
Bár 6 hónaposan a legtöbb gyerekorvos ajánlja a hozzátáplálás megkezdését, anyatejet (vagy tápszert) továbbra is kapnia kell a babának, legalább 1 éves koráig. Ne feledd: a WHO (Egészségügyi Világszervezet) és a WABA (A Szoptatásért Világszövetség) ajánlása alapján a babák körülbelül féléves koráig a kizárólagos szoptatás javasolt. A Magyar Csecsemő- és Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma és a Védőnők Szakmai Kollégiuma egyaránt a 6 hónapos korig tartó kizárólagos anyatejes táplálás mellett foglal állást.

Almával, őszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (a legújabb információk szerint, a banán - mint a déligyümölcsök általában - allergizál.) Az első próbálkozásokhoz nyugalmas időszakot válassz. Először szoptasd meg, majd kínáld egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld, nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek.

Zöldségek közül a krumpli jöhet elsőként szóba, a csicsóka, répa, sütőtök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab.

Egyéves kor előtt nem javasoltak a tejtermékek, a tej, a tojás (először a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínű, hogy érzékeny), liszt, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.

Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt. A földimogyoró és a belőle készült ételek erősen allergizálnak, 3 éves korig is érdemes várni velük.

A lisztneműek és a tejtermékek bevezetéséről megoszlanak a vélemények, Magyarországon a Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma 6 hónapos kortól javasolja a lisztneműeket és 9-10 hónapos kortól a tejtermékeket. Ha a családban (bármilyen) allergiára való hajlam mutatkozik, akkor csak egy éves kor után ajánlják őket.

Fontos: az első életévben nem a szoptatást helyettesítjük az egyéb táplálékkal, tehát a szilárd étel bevezetése nem egyenlő az elválasztással. Ezért is ajánljuk a pépeket a szoptatás után. A WHO ajánlása szerint a szoptatás legalább kétéves korig javasolt, de ideális esetben addig folytatódik, amíg a kisbaba magától abbahagyja.

Néhány tanács
Az biztos, hogy megjelentek szervezetében a szilárd étel emésztéséhez szükséges enzimek.

  • annyi ételt adjunk, amennyit jóízűen megeszik, jelezni fog, amikor jóllakott, ne erőltessünk bele többet, mert állandó harc alakul ki közöttünk és megutálja az evést
  • ha visszautasít egy ételt, iktassuk ki étrendjéből néhány hétre, majd újból próbáljuk adni
  • ha néhány falat után abbahagyja, ne adjunk helyette mást, kedves, szemrehányást nem tartalmazó szavakkal fejezzük be az etetést
  • ha babánk kis étkű, mindig csak keveset tegyünk a tányérjára. Így, ha elfogyott, újra lehet kínálni, nem éli át a "már megint maradt a tányéron" kudarcát
  • amikor már csak a játék kedvéért turkál, vegyük el tőle az ennivalót és adjunk a kezébe játékot
  • étkezések között ne töltsük meg a hasát nassolnivalóval

[origo]

keksziv.gif

7 hónapos

Babád hét hónapos lett. A felfedezendő világ napról-napra nő, mozgékonysága egyre fokozódik.


Mozgás
Négykézláb, hintázás közben, egyik kezét előretolja, hogy megragadhasson egy játékot. Néha egy keveset előre is csúszik ilyenkor. Ülve, két kezén támaszkodik és előredől, így próbálja megtartani egyensúlyát. Álló helyzetben egyre növekvő lelkesedéssel rugózik, táncol. Hüvelykujja és a kéz többi ujja közé fogva utánanyúl és megkaparintja a kiszemelt tárgyat. Mindkét kezében tart egy-egy játékot, összeütögeti őket, örömmel és érdeklődéssel figyeli a keletkező zörejt. Szívesen tanulmányozza a csillogó fémtárgyakat is.

Egyre gyakrabban juttatja kifejezésre, hogy ölbe szeretne kerülni, nyújtogatja a karját a felnőttek felé.

Beszéd 
Egyre fogékonyabb minden hangra. Gőgicsélésében már vannak kétszótagú szavak, pontosabban megkettőzött szótagok /pl. maama, biibi, daada/.

Evés
Most már a saját kezével szeretne enni. A babapiskótát a szájába dugja, összenyálazza, leszopogatja, és úgy nyeli le. Darabos ételt ne adj neki rágó- és őrlőfogai kibújásáig - ha el is majszolgatja a puhább darabokat, a nagyobbakkal már a gyomornak kell megbirkóznia, ráadásul fulladást is okozhat.

Ha nem kér gyümölcsöt - pedig anyósod szerint egy ekkora gyereknek KELL gyümölcsöt adni - ne ess kétségbe.  Ha a gyümölcspürét kiköpdösi, kínáld burgonyából, sárgarépából, sütőtökből készített pürékkel. A hetek, hónapok múlásával tovább bővítheted az étlapot. Az elkészítésnél vedd figyelembe a baba igényeit. Ha babád "soványka", készítsd kevesebb lével, több sűrűjével, olajjal, gabonafélével dúsítva, ha duci, akkor valamivel hígabbra, több főzőlével.

Fontos szabályok

  1. Egyszerre csak egy új alapanyagot vezess be az étrendjébe!
  2. A következő nyersanyag bevezetésével várj három-négy napot.
  3. Ha a baba nem hajlamos az allergiára, nyolc-kilenc hónapos kortól kaphat egy kevés savanyított tejterméket is: reszelt sajtot, joghurtot, túrót.
  4. A szilárd étkezések mellé kínálj mindig innivalót is a babának, lehetőleg tiszta vizet. Az édesített innivalók elveszik az étvágyát, veszélyeztetik kibújófélben levő fogacskáit.
  5. Zöldségpürét, gyümölcsöt, kását sose add a babának cumisüvegből, még úgy sem, hogy etetőkanalas kupakot csavarunk az üvegre.
  6. Kétéves korig lehetőleg ne vezess be olyasmit a gyerek étrendjébe, ami hozzáadott cukrot tartalmaz, tehát édességeket sem. Ezekkel később is ráér megismerkedni. Igen, meg kell majd küzdened a rokonok csokiáradatával - és heves rosszallásával.
  7. Ne használd az ételt és az italt figyelemelterelésként! (Amúgy is erősen kétséges módszer elterelni a figyelmet a problémák megoldása helyett - bármit is mond az anyósod.)

Fogzás
Eljött az idő: kibújnak a felső középső metszőfogak (1 éves korig) és ez alsó szélsők (16 hónapos korig). Ez meglehetősen próbára teszi mindenki idegeit a családban. Szegény babának fáj, hát ordít - szegény mamának meg se éjjele, se nappala, ráadásul ilyenkor nem válnak be a régi trükkök a megnyugtatásra. Ne légy rá dühös: neked is fájt, amikor kibújtak a fogaid. Ráadásul ha ekkora nagy bajában "elhagyod", ha nem érzi, hogy együttérzel vele, ugyan kitől várhatna segítséget?

Ha még szoptatod, további kellemetlenségekre számíthatsz: harapni fog. Ez nagyon fáj és semmi okod, hogy eltitkold. Szeretetteljesen értesd meg vele, hogy ezt nem lehet. Masszírozd az ínyét az ujjaddal, vagy kérj az orvosodtól megfelelő gyógyszertári oldatot és azzal kenegesd. Adj olyan tárgyakat játszani neki, amivel saját maga dörzsölgetheti, masszírozhatja a sajgó ínyt. Remek rágókákat lehet már kapni, ha behűtöd használat előtt, még többet segít a fájdalmon.

Néhány baba még be is lázasodik fogzáskor. Ilyenkor kérj tanácsot az orvostól, de természetesen csillapítani kell a lázát: természetes módszerekkel vagy gyógyszerrel.

Semmiképp ne hagyd szenvedni. Bár végeláthatatlannak tűnnek az átvirrasztott, végigzokogott éjszakák, valójában legfeljebb pár hétig tart az egész - és kevés bájosabb dolog van a világon, mint a pár foggal kacagó baba.

[origo]

keksziv.gif

8 hónapos


Babád nyolc hónapos - és semmi veszélyérzete nincs. A tiéd viszont az egekben...

Mozgás, viselkedés
Hason ügyesen kúszik előre, első mászókísérletére is sor kerül, oldalt fekvésből felül, felsőtestét minden irányba fordítja, ülő helyzetben vagy mindkét lábát kinyújtja vagy térdben behajlítja.

Támaszték nélkül ül, de még ingatag. Körbe tud forogni. Ha babád a különösen mozgékonyak közé tartozik, lehet, hogy már egyedül áll - de ez azért ritka. Ha áll, légy rá büszke, ha nem, semmiképp ne erőltesd. Nem igaz, hogy a mozgásfejlődésébe bele kéne avatkoznod - akár még kárt is okozhatsz.

A viszonylag kis játékokat is megfogja csipeszfogással és célirányosan emeli fel. Eldobálja a tárgyakat és utánanéz. Megfelelő arcjátékokkal, gesztusokkal és hanglejtésekkel hívja fel a felnőttek figyelmét magára, a történtekre és az óhajára.

Bizonyos felszólításokra a megfelelo gesztusokkal válaszol. Ismeri a "nem" szót =(ha mégsem, lassan ideje volna). Akaratereje egyre erősebb: dühkitöréssel és hangos üvöltéssel reagál, ha valami nem az ő kedve szerint történik. Határozottan elhúzódik az idegenektol.

Evés
Egyedül akar enni, fogni szeretné a kanalat vagy a bögrét. Ha nem tiltod, korán elsajátítja az evőeszközök használatát. Persze ha erőlteted, azzal biztosan nem érsz el eredményt.

Beszéd
Elmélyülten figyeli a felnottek beszélgetését, odafordul a beszélo félhez. Gügyögése zenei színezetű, megpróbál utánozni - nagyon jó játék mulatságos arcokat vágni neki.

Alvás
Nappal általában kétszer alszik, de lehet, hogy elég egy alvás is. Az esti fekvés legyen nyugodt, csendes, olvassatok, énekeljetek. Nyugodtan elkezdhetsz ragaszkodni a saját jogaidhoz: például három mese, simogatás, dédelgetés, két puszi, villanyoltás és kész. De akkor legyen mindig így. Meglepően hamar beletörődik, hogy bizony vannak szabályok. Az az anyuka, akit állandóan rá lehet beszélni (sírással, üvöltéssel, kedveskedéssel, bármivel) arra, hogy tovább és még tovább húzza az esti szertartást, ne lepődjön meg, ha a gyerek megnyugvás helyett csak egyre követelőzőbb lesz. Ki nem "próbál rá" a következetlen emberre?

Egészen biztos az is, hogy éjszakánként fel fog ébredni: a napközben történtek annyira foglalkoztatják, hogy nem fog tudni békésen szenderegni addig, amig te is kialszod magad. Ne légy türelmetlen vele - megnyugtatásra van szüksége a zaklatottságban, nem egy felháborodott, üvöltő anyukára.

Mennyi veszély!
A padlón karjával húzza magát elore, fejét a magasba tartja, lábával rugdaló mozdulatokat tesz. Némelyik gyerek hátrafelé tolat. De egy biztos: amit elér, azt tönkreteszi. Magára rántja, felborítja. Már semmi nincs biztonságban tőle - te pedig egyre dühösebb leszel, mert soha nem lehetsz benne biztos, hogy ha csak egyetlen másodpercre is leveszed róla a szemed, nem zúdít-e újabb és újabb katasztrófát a nyakatokba. Zúdít. És fantáziája nagyságrendekkel színesebb, mint a tiéd. Ugye, sose gondoltad volna, milyen könnyű egy teljes könyvespolc tartalmát széthordani a fürdőszobában? Vagy a kutya tányérjával a fejen pompázni diadalittasan?

Mostantól nem lesz nyugodt másodperced. Eddig se volt, de tekintsd edzésnek.

Egyik kedvenc játszóhelye a konyha lesz - vagy az a helyiség, ahol a legtöbbet tartózkodsz és a minimális magány iránti vágyadat kiélnéd. Felejtsd el. Vagy szerelj fel idejekorán egy rácsot a konyhaajtóra, hogy ne mehessen be, vagy legyen egy olyan szekrény - amiben műanyag edényeket tartasz -, ahol ő játszhat, és a többire tegyél ajtónyitás-gátlót.

Vigyázz, mikor ajtókat nyitsz-csuksz, bármikor hirtelen a hátad mögött terem a baba, és az ujja bent lehet a résben! Zárd el az apróságokat, porcelán- és üvegtárgyakat! Zárd be mindig a zárható szekrényeket. Akár a paranoiás rettegés fokáig is elmerészkedve nézz körül a lakásban: mi lehet veszélyes a babára (minden). A konnektorokról ne feledkezz meg. Persze a táskád sincs biztonságban.

Egyébként ezt a korszakot is túl lehet - valahogy - élni. Miközben babád boldogan dúl a lakásban, folyamatos életveszélynek teszi ki magát, és mindezt rettenetesen élvezi - te is átesel felnőttkorod egyik fontos személyiségfejlődési állomásán: megtanulsz lemondani tárgyakról, ideértve nagymama horgolt terítőjét és a cd-gyűjteményedet is.

[origo]

keksziv.gif

9 hónapos

Babád kilenc hónapos lett. Úgy tűnik, a fejlődés észvesztő üteme kicsit lelassult - pánikra semmi ok. Ez így természetes. Eddig tanulta a dolgokat, olyan ütemben, amilyenre egy felnőtt nem volna képes - ideje kissé elmélyítenie az ismereteket, nem?


Mozgás
Nagyon jól érzi magát ülő helyzetben, felsőtestét elfordítja és előrehajol, hogy valamit felvegyen anélkül, hogy elvesztené egyensúlyát. Mászása célirányosabb. A kéz mozgása viszonylag kifinomult, belenyúl a lukakba is. Csettinget a nyelvével, imitálja a köhögést.

A mozgástanulás természetes folyamatába se avatkozzunk bele, ne tanítgassuk, ne siettessük, amikor idegpályái, izmai, agysejtjei felkészültek az adott feladatra, akkor úgyis magától fogja végrehajtani őket. Teljes súlyával ránehezedik lábfejére, de egyensúlyozni még nem képes magát. 

Játék, viselkedés
Már egyedül is eljátszik, de szereti, ha mellette ülsz közben. Vannak kedvenc játékai.

Játéka és kézügyessége hónapról hónapra fejlődik. Már gond nélkül fog meg morzsányi dolgokat, a tárgyakat leteszi, nem eldobja. Elmerülten nézi a játékot, forgatja a kezében, hogy alaposabban szemügyre vegye. Beszéde csiszolódik, bonyolultabbá válik, kezdi összekapcsolni az ismert szótagokat, mondatszerűen fűzi össze őket. Utánozza a felnőtt beszéd emelkedő és ereszkedő hanglejtését.

Felfogja, hogy a tárgyak tőle függetlenül is léteznek, akár látja őket, akár nem - valahol mindig vannak. Az önálló helyváltoztatással meglazulnak az anyai testhez fűződő kötelékek. Enyhe félelmén képes úrrá lenni, ne rohanjunk minden sírásra, ha nincs baja, rövid időn belül abbahagyja. Ha túl gyorsan mellette termünk, nem tudja kifejleszteni tűrőképességét.

Biztonság
A környezetben lévő összes dolgot fel akarja fedezni. Múlt hónapban elkezdted, most folytasd: tedd gyermekbiztossá a lakást (érdemes beszerezni a következőket: biztonsági rács, sütőajtó védőrács, tűzhely platniját lekerítő védőkeret, sütő ajtajának nyitását gátló eszköz, zárófedél videóhoz, konnektorba szerelhető biztonsági dugó, hűtőszekrény zárszerkezet, mágneszáras bútorokra szerelhető műanyag retesz, fiókra ütköző, amely nem engedi a teljes kihúzást, sarokra/élekre pattintható legömbölyített betét, WC-ülésdeszka rögzítésére szolgáló műanyag patentfül, nyitott ajtóra/ablakra határoló, hogy a mozgó szárny ne tudja fejbecsapni vagy becsípni a kezét a véletlen becsapódáskor, kétoldalas ragasztócsík a csúszós szőnyegek rögzítésére, csúszásgátló gumi a fürdőkádba - és ami még eszedbe jut. Úgyis kevés lesz...)

Evés
Babád hirtelen elveszítheti érdeklődését a cici, vagy a cumisüveg iránt. Lassan, hetenként egy új ízt kipróbálhattok. Tejterméket csak 1 éves korától kezdj adni neki, a tehéntej korábban allergiát válthat ki. A pépek, főzelékek mellett adhatsz neki babapiskótát majszolni, zsemlét. De ha már alul-felül foga van, vigyázz, nehogy túl nagy falatot harapjon le.

Amikor babád már szilárd ételt is kap, óhatatlanul összemaszatolja magát akkor is, ha előkét adunk rá. Amikor pedig járni, mászni kezd, ruháját is jobban összepiszkolja. Vásárláskor győződj meg a ruha színtartóságáról, hogy együtt moshasd a többiekével. Persze minél több váltás ruhát veszel, annál ritkábban kell mosni.

Néhány tipp a foltok ellen

  • Tojás: egy órára áztasd be hideg vízbe, aztán mosd ki a szokásos módon.
  • Fű: ha mosással nem jön ki, kezeld alkohollal.
  • Gyümölcs, csokoládé: mártsd szódavízbe a makacs foltokat, dörzsölgesd, míg el nem halványul, majd mosd ki.
  • Vér. Áztasd be fél órára hideg vízbe. Ha ekkor se jönne ki, enzimtartalmú bio-mosóporos vízben is áztasd. Ha még mindig ellenáll, önts pár csepp ammóniát rá.
  • Kátrány. Óvatosan dörzsöld be eukaliptusz-olajjal.
  • Tej: ez igazán könnyen kijön, ha a ruhát hideg vízben alaposan kiöblíted, majd enzimes mosóporral kimosod.
  • Hányadék: először öblítsd ki, majd jöhet a mosópor.

[origo]

keksziv.gif

10 hónapos

Babád tíz hónapos.


Mozgás
Már teljes súlyával rá tud nehezedni a lábfejére, de egyensúlyozni nem mindenki tudja magát. Ahogy öledben tartod, megpróbál lépegetni - van, akinek már ekkor sikerül. Ne keseredj el, ha a tiédnek még nem. Lásd be, már így is egészen kiválóan tudja irányítani a térd- és lábfejizmait. Kezd próbálkozni azzal, hogy egy bútorba kapaszkodva felhúzódzkodjék, persze megtartani magát nem mindegyiknek sikerül sokáig.

Beszéd
Gyönyörű időszak ez: babád mostanában fogja kimondani az első "igazi" szót. Az időpont attól függ, mennyire képes a baba fizikailag a beszéd hangjainak formálására, és hogy mennyire tud értelmileg összekapcsolni egy tárgyat annak a nevével. Szinte biztos, hogy olyan szavakat választ, amelyek számára érthető, fontos dolgokat jelölnek: személyeket (mama, papa), állatokat (kutya, cica) és tárgyakat (lámpa, labda).

Viselkedés
Bár akaratos a végtelenségig, egyéves kor alatt ritkán szorul a kisgyerek fegyelmezésre. Egy ekkorkának még igen nehéz elmagyarázni, mit csinál rosszul és miért bünteted. A fegyelmezés legegyszerűbb és fő módja a tiltás: megmondod neki egyszerűen, hogy nem. Ha meg se akarja hallani, fogd meg és vidd arrébb. Növekedése során nagy szüksége van rá, hogy útmutatást kapjon a megfelelő viselkedésről: ezt részben ellesi, részben tőled kapja meg. Egyben biztos lehetsz: nem szándékosan "rossz".

Evés, elválasztás
A szopás nemcsak táplálékot jelent a kicsinek, hanem biztonságot, szeretetet, törődést, gondoskodást, nyugalmat is. A csecsemő szopásának gyakoriságával szabályozza az anyatej termelődését: mennyiségét és minőségét is. Ahogy a babák szopási szokásai különbözők, úgy az elválasztás is egyéni sajátosságokkal bír.

Az elválasztás fokozatosan történik - de hiszen már tudod rég.  Eleinte a déli szoptatás után megkínáltad a kicsit rántás nélküli főzelékkel. Pár hét után már annyi pépet evett, hogy az egy-egy étkezésre teljesen elegendő volt neki. Mostanra valószínűleg szeretne együtt étkezni a többiekkel (természetesen a neki megfelelő étellel kínáld).

A ritkuló szopások közben figyelme már több irányú, nemcsak a tevékenységre koncentrál, hanem érdekli, hogy közben mi zajlik körülötte. Először a napközbeni szopások maradnak el, de a kicsi reggel és este még szopni akar, azután már csak az egyik alkalommal kéri, majd akkor sem. Ezért szerencsés, ha az esti szoptatás különösen csendes, nyugodt helyen történik, majd mese, képeskönyv-nézegetés követi azt, így a hangsúly fokozatosan átkerül más tevékenységekre. És eljön az az idő, amikor a kicsi a családdal együtt elfogyasztott vacsora után már nem kér szoptatást, csak mesélést, átölelést, odabújást.

Etetéskor kerülj mindent, amitől feszült vagy ideges lennél. Ne bosszankodj azon, hogy több időt fordítottál az étel elkészítésére, mint amennyibe telt, hogy kiöntse vagy otthagyja. A legfontosabb, hogy sose "meccselj" a babával: hosszú távon csak veszíthetsz. Ha nem akar enni, átmenetileg nyilván kevesebb ennivalóra van szüksége. Szerető családban gyerek még nem halt éhen...

A baba szervezete, mint az emlősök többségéé, önszabályozó. Előfordulhat, hogy egy-két napig semmi mást nem akar enni, csak gabonaféleséget, azután egyszerre mintha gyümölcséhség fogná el, majd sajtot szeretne. Valójában ő tudja, mire van szüksége. Nyugtasson meg a tudat: az az étrend, amit a helyes kínálatból a baba választ, az lesz a legmegfelelőbb neki.

Öltöztetés
Ha a baba már tud mászni, nem nagyon hajlandó egy helyben maradni hosszabb ideig, ezért az öltözködés valóságos kínszenvedés - ha úgy fogod fel. De igazából jó játék is. Ráadásul tud már segíteni is: ha azt mondod, szorítsa ökölbe a kezét, megteszi. Ha mégsem, azért van néhány ósdi trükk: adj a kezébe valamit, amit szeret, burgonyaszirmot, mazsolát. Erre biztosan rákulcsolja az ujjait majd. Öltözködéskor mindig nevezd meg a ruhadarabot, amit ráadsz. Mielőtt először adsz a gyerekre cipőt, ragassz a talpára ragtapaszt, így a síkosabb padlón sem fog csúszni - vagy ollóval rovátkold be, hogy jobban tapadjon.

[origo]

keksziv.gif

11 hónapos


Mozgás
Jár a baba...Inogva, de egyre növekvő önbizalommal megpróbál segítséggel néhány lépést tenni előre. Javult a láb, térd és lábfej izomzatának irányítása, de egyensúlyérzéke még nem teljesen fejlett, kapaszkodva egyedül is tud közlekedni. A mászás és a medvejárás egyre gyorsabban, ügyesebben megy.

Játék
Mindent elejt, amit csak a kezébe vesz, hogy a felnőtt adja neki vissza, de szívesen eljátszik magában is.

Odanyújt és elvesz tárgyakat, a mozgások koordinációja napról napra jobb, ebben a korban zajosabb, mindent megráz, csörget és odacsap, ami hangot ad. Építőkockából tornyot készít, lelkesen játszik kukucskálóst.

Új örömet is talál magának: a ritmust. Azaz a gesztusok, mozgások, szavak szabályos megismétlését. Egy ekkora gyereknek egyszerűen ez örömet okoz. Ugyanezt az örömet kapja meg a mondókáktól - szerencsére a magyar folklór bővelkedik ezekben. A cselekvés ritmusos megismétlésének hátterében az ismétlés öröme és a gyermek helyzetéből fakadó bizonytalanság-biztonság problémája rejlik. Az megismétlés során egészen biztossá válik a tárgy léte, amelyet mozgat, a helyzet, amelyben ez végbemegy, a saját léte - azé, aki ennek a csinálója.

Beszéd
Beszédkészsége fejlődik ("ma-ma" "ba-ba" és hasonló szótagokat mondogat). Egyedül próbál enni (ne sürgesd, hagyd önállóan falatozni - ha van hozzá türelmed).

Jobb kezes? Bal kezes?
Ha az anya és az apa is balkezes, három gyerekük közül statisztikailag egy balkezes lesz. Ha mindkét szülő jobbkezes, ennek a valószínűsége egy a tízhez. Nincs a természetnek olyan törvénye, hogy bármelyik kéz különb, magasabb rendű volna, mint a másik. Egy csöppet nem kell azon bánkódni, ha a baba balkezes - ráadásul ki tudná ezt eldönteni ebben a korban?!

A gyerek nem tudja szabályozni, melyik keze válik dominánssá, ez az agy fejlődésekor dőlt már el. Az első hónapokban egyáltalán nem dönthető még el, jobb- vagy balkezes lesz-e a baba. Amikor a mozgások összehangolása fejlődik - tehát mostanában - már több jelét láthatjuk annak, hogy az egyik kezét inkább használja, mint a másikat. De soha ne próbálkozz az átszoktatással! Sokan ugyan azt hiszik, ezzel jót tesznek - hiszen az európai írást is jobbkezeseknek találták ki - valójában sokkal több pszichológiailag káros mellékhatása van az ilyen beavatkozásnak, mint amennyit segíthetsz...

Persze a család összes figyelme most már arra irányul, elindul-e a baba. Márpedig elindul... Előbb-utóbb.

[origo]

keksziv.gif

12 hónapos

Boldog születésnapot! Hát, egy éves lett a baba. Gratulálunk! Valószínűleg már mindent tudsz - vagy nem félsz megkérdezni.


Súly
Születési súlyát megháromszorozta.

Fogzás
Megjelentek az első rágófogak - először a felsők, majd az alsók valamint az alsó elülső őrlőfogak. Ezek előtörése nem jár annyi kellemetlenséggel, mint a metszofogaké. Adhatunk a gyereknek darabos ételt.

Pelenkázás
Az egyéves kisgyerek még mindig automatikusan üríti a vizeletet, de hólyagjának befogadóképessége nagyobb, ezért hosszabb ideig marad szárazon. Ilyenkor már kevesebb pelenka kell - tiszta megtakarítás! Nehezíti ebben a korban a pelenkázást, hogy a kisgyerek még kevésbé hajlandó nyugton feküdni tisztába tevéskor, mint eddig. Gondoskodjunk arról, hogy mindig legyen kéznél egy-egy játékszer vagy könyv, hogy eltereld a figyelmét - miközben persze tudod, hogy a figyelemelterelés nem a legjobb módja a problémák megoldásának. Időt és energiát takarítasz meg, ha olyan ruhát adsz rá, amelyben könnyen hozzáférsz a pelenkához.

Játék, vislekedés
Mindent elkövet, hogy nevetésre bírjon bennünket, és ha sikerül, fáradhatatlanul ismétli, amivel nevetésre bírt.

Ha azt mondjuk neki "nem", abbahagyja, amit csinál.

Sírásának okai: bizonytalanságérzet, félelem az elválástól, a szülo jelenlétének hiánya, túlfáradás - hamarabb fogy el az energiája, mint a lelkesedése, csalódás, sikertelenség, frusztráció, esetleg félelem a sötéttol, egyedülléttol, fényektől, árnyékoktól, zajoktól stb.

Szeret a szekrényfiókokban játékok és háztartási eszközök után kutatni. Ügyelj arra, hogy túl sok tilalom és szidás ne állja útját, elnyomva kíváncsiságát, mert lassanként elvész környezete iránti érdeklodése. Érzékelése és értelme is fejlődik a különbözo halmazállapotú, tapintású, szagú és színű anyagok megtapasztalása révén. Ha nem tiltjuk a rámolást, rövid ido alatt elveszti érdekességét az adott polc, fiók stb.

Felfogja, hogy a tárgy akkor is létezik, ha eldugták, de ha nem látja, ahogy újabb rejtekhelyet keresünk neki, nem gondolja, hogy valahol máshol is lehet. Felfedezi, hogy nem ő minden dolog okozója, bizonyos események rajta kívül állók, teljesen függetlenek szükségleteitol és vágyaitól. Rájön, hogy a világban léteznek egyforma ill. hasonló dolgok

Öltöztetés
Segít az öltözésnél/vetkőzésnél, felemeli a karját, hogy fel/le tudjuk húzni a ruháját.

Idegenektol való félelme, ellenszenve úgy nyilvánul meg, hogy szüleihez fut, sírni kezd, ha az idegen odamegy hozzá, túlságosan félénk és ragaszkodó, csendesebb, kevésbé pajkos, mint máskor.

Mozgás
Bármilyen hosszú ideig segítség nélkül ül, rámutat és kiválaszt ismert tárgyakat, ha kérjük tole, odanyújtja. Számos szót megért, egyszerű utasításokat végrehajt. Bútorokba kapaszkodva jár, felfedezi, hogy különbözo nézetekbol ugyan, de ugyanazt a tárgyat látja, ha körbejárja. Kezén és térdén kúszik, popsiján csúszkál.

Úgy veszi kezébe a tárgyakat, ahogy a felnőttek.

Alvás
Napi alvásigénye átlag 13 óra.

Beszéd
Kiejti az elso valódi szót - pl. "mama. Felfedezi, hogy ha többször elismétli a "varázsigét", nyomban ott terem az anya. Megno a szülői beszéd fontossága, mivel a baba utánozni kezd.

Evés
Nem köti le túlságosan az evés, nem a gyomra körül forog a világ - gyorsan bekap valamit és folytatja felfedezoútját.

Határozottan kezdi kimutatni, hogy bizonyos ételeket jobban szeret a többinél. Elég általános, hogy "rákap" egy ételre és minden mást visszautasít. Ne csinálj ebből ügyet. Nincs olyan étel, amely ne volna helyettesíthető mással. Csak a saját dolgodat nehezíted, ha olyat főzöl neki, amiről tudod, hogy nem szereti. Miért is kéne azt szeretnie, amit te választasz neki?

Ha új ételeket, ízeket akarsz vele megismertetni, válassz olyan időpontot, amikor biztos vagy benne, hogy éhes.  Így nagyobb a valószínűsége, hogy el is fogadja. Ha a gyereket megfelelő étellel kínálod, nem lesz sem elégtelenül táplált, sem túlsúlyos. Ha annyit adsz neki, amennyit kér, szervezete gondoskodik a szabályozásról, és épp annyit fogyaszt, amennyire abban az időszakban szüksége van. Jó, persze, anyósod, és gyakorlatilag mindenki, aki látja enni a gyereket, biztosan mond majd valami okosat. Na és? Emlékezz vissza, neked mennyit kellett harcolnod annak idején a spenóttal... Ezt akarod a gyerekednek?

Mint a táplálással kapcsolatban minden, a kulcsszó itt is a rugalmasság. Az étkezést a szülőnek is, a gyereknek is érdemes élveznie - másképp mi értelme?

Látás
Látása eléri a felnőttkori fejlettségi szintet. Egyre jobban képes értelmezni azt, amit lát.

Szobatisztaság
Kicsit még térjünk vissza a rugalmassághoz és a jótanácsokhoz: keringenek legendák arról, hogy egyes babák már félévesen szobatiszták. Hogyne...  Anyósod egészen biztosan elmondja, vagy ha ő nem (mert épp nem ér rá), akkor a játszótéren akármelyik anyuka, hogy ennyi idősen már biliznie kéne a gyerekednek.

Mint sokminden mást, erről se vegyél tudomást. A gyereket csak akkor lehet bármire szoktatni, ha teste, szervezete eljutott a fejlődésnek arra a pontjára, hogy élettanilag és anatómiailag megfelel a tőle elvárt feladatnak. A bél- és hólyagműködést a kisgyerek csak akkor tudja szabályozni, ha már záróizmai elég erősek ehhez. Ha erőltetjük, csak megromlik a viszony a gyerekkel - jó az neked? És tényleg kudarcokkal akarod őt nevelni? Miért is nem ér rá ez az egész? Gondolj bele: láttál már valakit is pelenkában menni érettségire?

[origo]







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 7
Heti: 19
Havi: 163
Össz.: 51 288

Látogatottság növelés
Oldal: MIt tud a baba?(babák)
Üdvözöllek a honlapomon! - © 2008 - 2024 - bettty.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »